بازار آنلاین ایزوگام

نصب ایزوگام با چک لیست تخصصی بهبود کیفیت عایق کاری 100% تضمینی

نصب ایزوگام install isogam

نصب ایزوگام با چک لیست تخصصی بهبود کیفیت عایق کاری 100% تضمینی

نصب ایزوگام install isogam

چک لیست نصب ایزوگام برای شما که قصد عایق کاری ساختمان خود را دارید، تهیه شده است. مانند همه کارها، نصب استاندارد ایزوگام هم به مهارت نیاز دارد. برای این که ساختمان را از ورود نم ایمن کنیم، باید عایقکاری را دقیقا زیر نظر داشته باشیم. با استفاده از راهکارها، ابزارها و مهمتر از همه انتخاب استاد نصاب کار بلد، می توانیم یک عمر از تجربه باران لذت ببریم. دقت لازم در اجرای استاندارد ایزوگام، هم باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود و هم از آسیب ساختمان پیشگیری می کند. این مقاله بعنوان راهنما و چک لیست نصب ایزوگام تهیه شده است. اگر در مرحله نصب ایزوگام هستید، این متن برای شما لازم است.

 

   این متن نکاتی را در مورد نصب استاندارد ایزوگام مطرح می کند که عموما نادیده گرفته می شود در نتیجه دوباره کاری در اجرای عایق بندی را در پی دارد. چک لیست نصب ایزوگام را حتما به دقت دنبال کنید.

برخی از افراد نصب ایزوگام را نادیده می گیردند. اما این کار اصلا درست نیست و واقعاً می تواند عواقب بدی داشته باشد. همانطور که در مورد سلامت انسان صادق است، در مورد سلامت ساختمان هم “پیشگیری بهتر از درمان” است. چرا این حرف را میزنم؟ صادقانه بگویم، آسیبهایی هست که اگر به ساختمان تحمیل شود غیر قابل جبران است واثر آن همیشه باقی می ماند. اما شما به سادگی می توانید پیشگیری لازم را انجام دهید.

ثبت نام به عنوان همکار

چک لیست نصب ایزوگام چست؟

چک لیست نصب ایزوگام در واقع یک راهکار مکتوب متشکل از 10 سرفصل مهم و راهبردی می باشد. این چک لیست برای کسانی که قصد عایق کاری رطوبتی سقف خانه و قسمت های مختلف ساختمان را دارند مهم است. با در دست داشتن این چک لیست، امکان نظارت دقیق بر پروژه عایقکاری وجود خواهد داشت. اطمینان خاطر مهمترین رکن کار است که این 10 ملاک آن را به ارمغان می آورد.

چرا باید به نصب استاندارد ایزوگام اهمیت داد؟

پس از انجام تحقیقات کافی و انتخاب ایزوگام مناسب و خرید، حالا موقع آن است که اصل کار یعنی فرایند نصب ایزوگام را زیر نظر داشته باشید. مهمترین دلیلی برای اهمیت این کار، هزینه نسبتا زیاد ایزوگام و نصب آن و پرهیز از دوباره کاری می باشد. با من همراه باشید تا با مطالعه 10 نکته حیاتی که کیفیت نصب شما را بیش از 50 درصد افزایش می دهد، شما را شگفت زده کند.

نصب ایزوگام - نصاب عایق رطوبتی

قبل از نصب ایزوگام زیرسازی صحیح محل عایق کاری را بررسی کنید

 

1- قبل از نصب ایزوگام زیرسازی صحیح محل عایق کاری را بررسی کنید.

اولین مورد چک لیست نصب ایزوگام، زیر سازی است. موارد بسیاری گزارش شده که افراد پس از نصب ایزوگام اقدام به اصلاح یا تعمیر قسمتهایی از پشت بام می کنند. یا این که پس از نصب ایزوگام قسمتی از بام را جهت بازسازی تخریب می کنند و در نهایت محل تخریب شده را با روش وصله کاری ترمیم می کنند. این کار به دو دلیل امکان نفوذ نم به داخل ساختمان را ممکن می سازد. از یک طرف با وصله کاری کیفیت عایق کاری تا حد قابل توجهی کاهش می یابد و از طرف دیگر عمل تخریب موجب آسیب به قسمتهای دیگر عایق کاری می گردد.

2- قبل از شروع عملیات نصب نسبت به تمیزی سطح اقدام کنید

وجود سنگریزه یا شن و ماسه و هرگونه نخاله ریز و درشت ساختمانی در کف پشت بام در زمان اجرا، بدون شک موجب ایجاد آسیب ایزوگام نصب شده خواهد شد. تصور کنید روی ایزوگامی قدم بر می دارید که زیر آن سنگریزه وجود داشته باشد! چه اتفاقی خواهد افتاد؟

قطعا قدمهای شما روی این قسمت باعث سوراخ شدن ایزوگام میشود و همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، آب راه نفوذ خود را پیدا خواهد کرد. بنابر این همانطور که در بند قبل هم به آن اشاره شد، بسیار مهم است که قبل از اجرای عملیات نصب هیچ گونه نخاله ای در کف بام وجود نداشته باشد.

3- نسبت به خشک بودن کامل محل عایـق کاری مطمئن باشید

خشک بودن سطح یکی از مهمترین مواردی است که در چک لیست نصب ایزوگام به آن اشاره می کنیم. وجود رطوبت در محل عایق کاری با توجه به خاصیت چسبندگی – حرارتی ایزوگام در تضاد می باشد. به عبارتی چنان چه محل عایق کاری دارای رطوبت باشد (حتی در حد کم) مانع چسبندگی کامل ایزوگام میشود و در بلند مدت آن منطقه از لحاط عایق کاری فاسد گردیده و محل نفوذ رطوبت خواهد شد. بنا بر این بسیار مهم است که در عایق کاری در زمانی صورت گیرد که محل مورد نظر بصورت کامل خشک می باشد.

4- مراقـب حـمل ایـزوگـام در زمان انـتقال به پشت بام باشید

نصب ایزوگام- حمل رول ایزوگام
مراقـب حـمل ایـزوگـام در زمان انـتقال به پشت بام باشید

جابجایی در ساختمانهایی که مسیر راهپله یا آسانسور هنوز تعبیه نشده می تواند به ایزوگام آسیب وارد کند. یک آسیب جزئی می تواند بعدها طبعات زیادی را به بار آورد. افراد خبره در این زمینه معتقدند که نم و رطوبت بازیگوش است. اشاره به این واقعیت که از هر راهی برای نفوذ وارد می شود. بنابراین، چک لیست نصب ایزوگام را جدی بگیرید.

5- برای نـصب استاندارد ایزوگام  نسبت به بند کشی صـحیـح حـساس بـاشید

بند کشی، محل اتصال رولهای ایزوگام را در بر می گیرد. یعنی محل قرار گیری لبه های رول ایزوگام در حال نصب روی رول ایزوگام ردیف کناری که پیش تر نصب شده است. در اصل، بند کشی در امتداد کناره ها و و انتهای ایزوگام اعمال می شود. با توجه به این که ایزوگام بصورت رول هایی با عرض استاندارد 1 متر و طول 10می باشد ، در زمان نصب محل اتصال لبه های ایزوگام به یکدیگر و به زمین یکی از مهمترین قسمتهایی است که باید مورد توجه نصاب واقع شود. عمل بندکشی با هدف جلوگیری از نفوذ نم از کناره ها انجام می شود و اجرای آن با استفاده از کمچه مخصوص ایزوگام انجام می شود.

   هر رول ایزوگام بصورت استاندارد 10 متر مربع می باشد. بعبارتی عرض ایزوگام یک متر و طول هر رول ایزوگام 10 متر است.

6- در محل پایه های تاسیسات نصب ایـزوگـام دو لایه ضـروری است

نصب ایزوگام در محل های قرار گیری اجسام سنگین روی پشت بام با تدابیر استحکامی بیشتری صورت میگیرد. این تدابیر به منظور جلوگیری از اصطکاک سطح ایزوگام در محل قرار گیری اجسام است. برای مثال در محل قرار گیری پایه های کولر با توجه به وزن سنگین آن، رعایت این نکته مهم است که ایزوگام در آن قسمت بصورت دو لایه نصب گردد. در نظر داشته باشید که پایه های فلزی بعد از مدتی تحمل رطوبت و باران دچار زنگ زدگی می گردد و این موضوع فرسایش ایزوگام را تشدید می کند. چک لیست نصب ایزوگام برای این شرایط لازم است.

7- شـیب دهـی به سمت آبـراه (نـاودان) را زیر نظر داشته باشید

یکی دیگر از مسائل مهمی که رعایت آن در زمان نصب استاندارد ایزوگام بسیار حیاتی است و باید توسط نصاب با دقت زیر نظر گرفته شود، شیب دهی به سمت آبراه یا ناودان است. شیب دهی به معنای در نظر گرفتن اصولی است که باعث عبور و جاری شدن آب به سمت خروجی (ناودان) گردد و مانع باقی ماندن آب در سطح بام شود. هرچند اصل اجرای شیب دهی در زمان ساخت سازه سقف انجام میشود، با این حال در زمان نصب ایزوگام رعایت اصول شیب دهی بسیار مهم می باشد.

ناودان چیست؟

ناودان یا آب راه که که به آن نودون، ناویدان، آبرو یا میزاب هم گفته می شود، محل عبور آب است که به وسیله آن انتقال و هدایت آب از پشت بام به سطح زمین صورت می گیرد. عملکرد ناودان برای ساختمان بویژه در فصلها و مناقط پر بارش بسیار حیاتی و مهم است. (منبع: ویکی پدیا)

8- خـروجیهای تاسیـساتی سـاختمان نـیاز به دقـت بـیـشتر دارد

در سطح همه بام ها برآمدگی هایی مشاهده می شود که ناشی از خروجی تعدادی از قسمتهای تاسیسات است. برای مثال خروجی لوله های هواکش، خروجی لوله های بخاری، خروجی کانال کولر، خروجی لوله آب، سیم های برق و … .

در این قسمتهای با توجه به لبه دار بودن آن ها و بعضا حساس بودن آنها در بسیار مواقع کمتر مورد توجه نصاب ها واقع می شود و این بی توجهی منجر به نفوذ رطوبت به داخل ساختمان می گردد.

روش نصب ایزوگام - آموزش نصب ایزوگام
نصب ایزوگام در لبه انتهایی دیوار

9- نـقطه انتـهایی نصب ایـزوگام بهتر است بـه سمت پـاییـن باشد

قسمت انتهایی ایزوگام عموما در لبه های پشت بام واقع می شود. جایی که بیشتر محل نفوذ آب به داخل می باشد. بی توجهی به آن علاوه بر ایجاد شرایط نفوذ رطوبت، می تواند منجر به فاسد شدن ایزوگام شده و لزوم دوباره کاری نصب را به کارفرما تحمیل کند.

در مناطق پربارش می بایست نقطه انتهایی به طرف پایین لبه دیوار برگردد و در مناطق کم بارش حداقل 20 سانتی متر از دیوار عایق گردد. چک لیست نصب ایزوگام را به دوستان خود معرفی کنید.

 

   نفوذ رطوبت در زیر ایزوگام باعث فاسد شدن ایزوگام می گردد. این فاسد شدن خاصیت افزایشی داشته و به سرعت بخش وسیعی از ایزوگام نصب شده را درگیر می کند.

10- از نـصـاب بـخواهـیـد مـوارد ایـمنـی را رعـایـت کـند

انجام عایق کاری همیشه با کار کردن در ارتفاع ( پشت بام یا دیواره های کناری منزل) یا کار کردن در محیط بسته (مانند سرویس بهداشتی) و همچنین کار کردن با مشعل و گاز و آتش همراه است. گفتن این بدیهیات صرفا به منزله مرور اهمیت رعایت اصول ایمنی در این خصوص می باشد. کفش استاندارد، کلاه و عینک مناسب، دستکش مخصوص و رعایت کلیه نکات ایمنی با هدف جلوگیری از بروز حوادث تلخ بسیار مهم و ضروری هستند.

ایزوگام چیست؟ همه چیز در مورد isogam و عایق کاری رطوبتی

کلید اصلی چک لیست نصب ایزوگام

نصب ایزوگام با مشعل
کلید اصلی نصب استاندارد ایزوگام

در نهایت همه چیز در خبره بودن استاد نصاب خلاصه می شود.

برای مثال تنظیم اندازه مشعل بر اساس جنس و استقامت ایزوگام بسیار تعیین کننده است. نصابی را در نظر بگیرید که در حین کار کفش غیر استاندارد پوشیده است ( کفش عاج دار) و در عین حال اندازه شعله آن زیاد باشد بطوری که حرارت بیشتری نسبت به استقامت ایزوگام به کار گیرد. در نتیجۀ این دو عمل (میزان بالای حرارت مشعل و استفاده از کفش غیر استاندارد)، اولاً با حرارت بیش از حد، ایزوگام قوام و استقامت خود را در لحظه اتصال به زمین از دست می دهد. دوماً عاجهای کفش غیرِ استانداردِ نصاب باعث ایجاد لطمه جدی به می گردد.

نصاب ایزوگام - عایق رطوبتی بام

 

بنابراین برای افزایش کیفیت عایق کاری ساختمان باید از لحظه ورود ایزوگام دست بکار شویم. با داشتن این چک لیست از نصب استاندارد ایزوگام مطمئن شویم.

آنچه موجب جمع آوری این چک لیست گردیده است، تجربه عملی همکاران و مشاوران ما در این خصوص می باشد. بکارگیری اصول ساده و فنی باعث اطمینان خاطر شما در انجام پروژه عایق کاری خواهد شد.

 

   همکاری با تیم بوم شش (boom6)  برای اجرای پروژه عایق کاری ساختمان، علاوه بر ارائه اطلاعات فنی، انجام پروژه طبق ملاکهای نصب استاندارد را برای شما به همراه دارد. این همکاری می تواند تضمین کننده کیفیت نصب، مدیریت سرمایه و اطمینان خاطر شما باشد.

خلاصه چک لیست نصب ایزوگام:

عایق کاری رطوبتی یکی از قسمتهای مهم انجام پروژه های ساختمانی است . عدم رعایت اصول فنی در آن قطعا خسارت قابل توجهی را به سازه ساختمان تحمیل می کند. از طرف دیگر تجربه زندگی در محیط را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. با همراه داشتن این چک لیست می توانید نسبت به استاندارد سازی عایق کاری ساختمان اطمینان حاصل کنید و کیفت اجرای پروژه را شخصا مدیریت کنید. چک لیست نصب ایزوگام با هدف مراقبت از سرمایه شما فراهم شده است

10 نکته حیاتی که کیفیت نصب شما را بیش از 50 درصد افزایش می دهد. مورد 6 و 7 بسیار مهم هستند.

  1. قبل از نصب ایزوگام زیرسازی صحیح محل عایق کاری را بررسی کنید.
  2. قبل از شروع عملیات نصب ایزوگام نسبت به تمیزی سطح اقدام کنید.
  3. نسبت به خشک بودن کامل محل عایـق کاری مطمئن باشید.
  4. مراقـب حـمل ایـزوگـام در زمان انـتقال به پشت بـام باشید.
  5. در فرایند نـصب ایزوگام نسبت به بند کشی صحیـح حـساس بـاشید.
  6. در محل پایه های تاسیسات نصب ایـزوگـام دو لایه ضـروری است.
  7. شـیب دهـی به سمت آبـراه (نـاودان) را زیر نظر داشته باشید.
  8. خـروجیهای تاسیـساتی سـاختمان نـیاز به دقـت بیشتر دارد.
  9. نـقطه انتـهایی نصب ایـزوگام حتـما بـاید بـه سمت پـاییـن باشد.
  10. از نـصـاب بـخواهـیـد مـوارد ایـمنـی را در هنگام نصب رعــایـت کــنـد.

 

بوم شش ؛ یک بار برای همیشه 

4.5/5 - (2 امتیاز)
4 دیدگاه
بیطرفان

ممنون بابت اطلاعات مفیدی که قرار دادید. امیدوارم زودتر فراگیر بشه

سعید ابراهیمی

خواهش می کنم. از این که بوم شش رو دنبال میکنید سپاسگذارم

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

اشتراک در تلگرام
اشتراک در واتساپ
اشتراک در فیسبوک
اشتراک در توییتر
اشتراک در لینکدین
اشتراک در پینترست
اشتراک از طریق ایمیل
پرینت مطلب
okisan.com